Z utrudnionym dostępem do kanalizacji zmaga się wielu mieszkańców różnych obszarów kraju. Problem z infrastrukturą można rozwiązać na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą na pozbycie się nieczystości pozostają szamba, ale przybywa również tych, którzy stawiają na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jakie są ich zalety i jak działają?
Choć na pierwszy rzut oka statystyka o dostępie do infrastruktury kanalizacyjnej może wydawać się przesadzona, okazuje się, że z jej dobrodziejstw może korzystać jedynie 39 proc. mieszkańców terenów wiejskich oraz 89 proc. osób zasiedlających miasta. Oznacza to, że na samej wsi 61 proc. ludności musi korzystać z alternatywnych metod pozbywania się ścieków oraz innych nieczystości.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, o których wspomnieliśmy na początku, uznawane są z kolei za ekologiczne rozwiązanie, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Już sam ten fakt przysparza mu zwolenników, którzy chcą dbać o tereny zielone i nie przyczyniać się do degradacji naturalnych siedlisk roślin oraz zwierząt. Istnieją różne typy przydomowych oczyszczalni ścieków: biologiczne, hybrydowe czy drenażowe.
Budowa oczyszczalni to spory wydatek, jednak inwestycja szybka się zwraca. Już po kilku latach użytkowania właściciele instalacji mogą cieszyć się z mniejszych opłat za pozbywanie się nieczystości niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego szamba, które trzeba regularnie opróżniać oraz płacić za usługę wywozu jego zawartości. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków można zminimalizować, jeśli właściciele domu jednorodzinnego czy gospodarstwa skorzystają z dostępnych programów na dofinansowanie tego typu inwestycji. Obecnie w większość gmin można ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację proekologicznych projektów.
Zachęcamy Państwa do kontaktu – jesteśmy przedsiębiorstwem specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Zajmujemy się projektowaniem, wykonawstwem i dostawą. O jakość oferowanych przez nas produktów oraz usług dbają nasi doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy.