<< Powrót do oksydiapedii

zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Rozsądne zarządzanie zasobami wodnymi odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Wpływ ma na to zmieniająca się sytuacja środowiskowa, która wymusza na nas większe poszanowanie naturalnych zasobów oraz optymalizowanie procesów związanych z ich wykorzystaniem. Jednym ze sposobów na lepsze wykorzystanie wody jest gromadzenie deszczówki. Służą do tego specjalne zbiorniki naziemne i podziemne, których wybór jest dostępny w sklepach takich, jak nasz.

Hydrolodzy i ekolodzy od dawna alarmują o kurczących się i degradowanych światowych zasobach wody pitnej. Odpowiedzią na zagrożenia z tego wynikające w skali mikro są m.in. rozwiązania pozwalające na ponowne wykorzystanie deszczówki.


Deszczówka do podlewania i sprzątania


Woda opadowa może być wykorzystywana na różne sposoby, najczęściej jednak służy do pielęgnacji i podlewania terenów zielonych. Deszczówka nadaje się także do prac domowych i porządkowych, takich jak mycie samochodu, pranie, czyszczenie naczyń czy mycie elewacji budynku. Warunkiem wykorzystania wody opadowej jest jednak jej skuteczne gromadzenie. W tym celu musimy zaopatrzyć gospodarstwo domowe w specjalny zbiornik naziemny lub podziemny, w którym będziemy magazynować zasoby. Instalacje tego typu wykonane są z trwałych materiałów, które nie wpływają na skład wody.


Konstrukcje naziemne i podziemne do gromadzenia opadów


Zbiorniki naziemne to praktyczne rozwiązanie, jeśli nie zależy nam na dużej ilości wody deszczowej i jeśli zależy nam także na funkcji estetycznej konstrukcji. Podziemne konstrukcje będą zaś bardziej wskazane w przypadku większego zapotrzebowania na ten rodzaj wody. Szacuje się, że w przypadku osób wykorzystujących deszczówkę wyłącznie do podlewania trawnika i roślin roczne zapotrzebowanie kształtuje się na poziomie ok. 60 litrów. Średnio 67 litrów wody opadowej zużyją z kolei Ci, którzy sięgają po nią również do innych celów. Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego zbiornika warto więc przemyśleć, do czego posłuży nam woda opadowa i ile będziemy jej potrzebować, żeby realizować różne prace.

Wykorzystywanie deszczówki pozwala też ograniczyć domowe wydatki i ograniczyć wysokość rachunków za wodę, co jest postrzegane za wielką zaletę tego rozwiązania.

Produkty

Pokrewne hasła

Zobacz całość